Mikrofiltracja - lepsza niż wymiana?

 

 

W oleju hydraulicznym mogą znajdować się potencjalnie niebezpieczne dla maszyny zanieczyszczenia, takie jak opiłki metalu czy woda. Szacuje się, że za 90% awarii układu hydraulicznego odpowiadają zanieczyszczenia stałe o wielkości 5 μm.

 

Metodą na zabezpieczenie się przed przykrymi konsekwencjami jest filtrowanie. Co więcej, zastosowanie nowoczesnych systemów oczyszczania może przekroczyć najśmielsze oczekiwania i sprawić, że olej będzie miał lepsze właściwości niż na początku użytkowania.

 

Kondycja układów hydraulicznych

 

 

Nowoczesne metody – takie jak systemy oferowane przez CFO Systems – oczyszczają płyn hydrauliczny poprzez wychwytywanie niepożądanych drobinek metali, wody i innych zanieczyszczeń do średnicy 1 μm.

 

W dzisiejszych czasach mamy możliwość pracy na wysoce rozwiniętych, ale kosztownych maszynach, których serwis sporo kosztuje. Występujące w oleju woda i zanieczyszczenia stałe często prowadzą do poważnych awarii.

 

Wielokrotnie podczas swojej pracy mogliśmy zobaczyć, jak bardzo czułe na zanieczyszczenia są układy hydrauliczne, i jak dużo problematycznych elementów się w nich gromadzi nie dając początkowo żadnych objawów – mówi przedstawiciel zespołu CFO Systems i dodaje, że celem firmy jest właśnie wspieranie przedsiębiorców w utrzymaniu układów hydraulicznych ich maszyn w jak najlepszej kondycji.

 

CFO Systems oferuje urządzenia indywidualnie dobierane do potrzeb klienta. Filtrowanie może wydłużyć okres użytkowania oleju kilkakrotnie, a co więcej, jest znacznie skuteczniejsze niż wymiana płynu, podczas której duża część zanieczyszczeń pozostaje w układzie.

 

Systemy oczyszczania oleju przydają się w szczególności tam, gdzie zużywa się go dużo: w branży budowlanej, fabrykach, przemyśle, ale także w gospodarstwach rolnych czy w leśnictwie.

 

Dla właściciela maszyn korzystanie z mikrofiltracji oznacza szereg korzyści: mniej przestojów, a więc oszczędność pieniędzy, a także świadomość zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko (mniej wymian, to mniej oleju wydostającego się na zewnątrz) i poczucie bezpieczeństwa w pracy ze "zdrową" maszyną.

 

 

Porównanie: filtracja – bez filtracji

 

 

Najbardziej bezpośrednio do wyobraźni przemawia jednak przykład z wyliczeniem kosztów, gdzie porównujemy sumy wynikające z eksploatacji maszyny bez filtracji i z nią.

 

Przedsiębiorstwo średniej wielkości rocznie zużywa około 700 l oleju hydraulicznego. Kalkulując na cyklu 6-letnim, średnio przedsiębiorstwo wydaje na wymiany oleju i filtrów 102 tysiące złotych. Dzięki mikrofiltracji oleju można liczyć na znaczne oszczędności, a koszt wymian z filtrami oraz z zakupem agregatu filtrującego CFO Systems wynosi 53 200 zł.

 

Co bardzo istotne, systemy mikrofiltrujące nie powodują wymywania dodatków uszlachetniających z olejów, które dzięki temu zachowują najwyższe parametry robocze. Mało tego, jak wykazują badania, po przefiltrowaniu ciecze hydrauliczne mogą osiągać wyniki lepsze niż wynikałoby ze specyfikacji.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL