Polska chce budować ekologicznie

 

Tak zwane "zielone budynki" stają się coraz popularniejsze również w Polsce. Zasady ESG, czyli "Environmental, Social and corporate Governance" (ang. środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny) są coraz ważniejsze dla firm chcących pozostać atrakcyjne dla klientów. Mówiąc wprost, klienci wymagają od wykonawców, by ci działali w sposób zrównoważony. 

 

Budynki odpowiadają za około 40 proc. globalnego zużycia energii i jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych, z kolei magazyny są jednym z głównych ogniw w łańcuchach dostaw. Deweloperzy i ich najemcy poszukują zatem rozwiązań, aby osiągać cele neutralności klimatycznej w budynkach, co wynika nie tylko z konieczności implementacji unijnego prawa, ale oczekiwań szeroko pojętego rynku” — mówił Mariusz Górecki, prezes zarządu i dyrektor generalny Atlas Ward Polska. Poświadczeniem działania zgodnie z zasadami ESG jest oczywiście odpowiedni certyfikat, w tym wypadku BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assesment Method, ang. "metoda oceny środowiskowej zakładu badań budowlanych").

 

Jak wskazują badania opisane w raporcie Colliers "Market Insights", aż 80% najemców obiektów magazynowych, przemysłowych i logistycznych wymaga od deweloperów spełnienia ESG. Polska odpowiada na zapotrzebowanie: już w 2022 roku aż 41% budynków magazynowych było "zielonych". 

 

Źródło: bankier.pl

Fot.: Danist Soh

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL