Opony bez emisji

 

W Rumunii rozpoczęła się budowa fabryki opon Nokian Tyres, która będzie pierwszym na świecie zakładem produkcji opon o zerowej emisji dwutlenku węgla. Kompleks będzie się mieścił w miejscowości Oradea, a rozpoczęcie produkcji będzie miało miejsce w 2025 roku. 

 

„Ta inwestycja stanowi ważny pod względem strategicznym krok, umożliwiający nam przyszły wzrost i rozwój. Światowej klasy zakład produkcyjny w Europie jest kluczowym krokiem do zapewnienia większych zdolności i utworzenia zrównoważonej platformy produkcyjnej w postaci budowy nowego zakładu Nokian Tyres” – mówi Jukka Moisio, prezes i dyrektor naczelny firmy Nokian Tyres.

 

Wartość inwestycji to około 650 milionów Euro, a szacowane roczne możliwości produkcyjne wyoszą około 6 milionów opon. Powierzchnia zabudowy wyniesie łącznie około 100 000 metrów kwadratowych. Pierwsze opony będą wyprodukowane w drugiej połowie 2024 roku. 

 

„Europa Środkowa jest dla nas ważnym rynkiem, a inwestycja dowodzi naszego oddania wobec niego. Nowy zakład znajdzie się w strategicznej, niewielkiej odległości od naszych klientów. Po dokładnej ocenie ponad 40 lokalizacji i szeregu czynników, jak dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, korzyści logistyczne i stabilne środowisko biznesowe, okazało się, że najlepszym miejscem dla naszej nowej fabryki będzie Oradea” – mówi Adrian Kaczmarczyk, SVP, operacje zaopatrzenia.

 

Fabryka ma zatrudniać około 500 pracowników na stanowiskach produkcyjnych i kierowniczych. „Podejmiemy współpracę ze szkołami w Oradei, by mogły zapewnić naszym przyszłym pracownikom odpowiednie przeszkolenie. Na początek wykorzystamy posiadaną wiedzę zdobytą przy budowie zakładu w USA i do Oradei sprowadzimy około 20–25 pracowników z Finlandii, którzy pomogą w jego konfiguracji” – mówi Adrian Kaczmarczyk, SVP, operacje zaopatrzenia.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL