5G i zdalne sterowanie

 

Na składnicy drewna w Torsbodzie (Szwecja) po raz pierwszy na świecie przetestowano ładowarkę wysokiego podnoszenia sterowaną zdalnie przy pomocy sieci 5G. Model Volvo L180 był kierowany przez operatora oddalonego o setki kilometrów, a mimo to połączenie było stabilne i szybkie, co pozwoliło na wykonywanie precyzyjnych zadań związanych z podnoszeniem, załadunkiem i sortowaniem drewna.

 

Zdalne sterowanie maszynami w leśnictwie - i nie tylko - może przynieść bardzo duże zwiększenie produktywności. Jeden operator może kierować maszynami w oddalonych od siebie miejscach, bez kłopotu przełączając się pomiędzy egzemplarzami. Zwiększy się również bezpieczeństwo, ponieważ zredukowana zostanie liczba ludzi w miejscu pracy.

 

Badania nad systemem zdalnego sterowania są prowadzone przez Volvo we współpracy z operatorem sieci, producentem drewna i papieru SCA, Uniwersytetem Mid, Skogforsk oraz Biometrią. Istotnym celem badań jest sprawienie, by środowisko pracy zdalnego operatora było intuicyjne i przyjazne. Proces ładowania musi być precyzyjny, więc operator musi móc poświęcić całą uwagę swojej pracy. Obecnie stanowisko jest wyposażone w kilka połączonych ze sobą ekranów, wyświetlających obrazy z kamer zamontowanych na maszynie. Testy prowadzone w tej chwili mają pozwolić na poprawę ustawienia kamer, tak, by zoptymalizować pole widzenia operatora.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL