Ciężka praca HERKULESA

Jak umyć koła i podwozie samochodu opuszczającego plac budowy, wysypiska śmieci czy wyrobiska w kamieniołomach i kopalniach? W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się myjnia HERKULES

Warszawska firma SULTOF, producent nietypowych rozwiązań w zakresie myjni, oferuje swoim klientom myjnie do kół i podwozi. Ich przeznaczeniem jest praca w trudnych warunkach, dlatego warto się przyjrzeć poszczególnym elementom konstrukcyjnym myjni, aby upewnić się o ich trwałości, niezawodności i możliwości ich nieskomplikowanego użytkowania.

Herkules myje maszyny za pomocą dużej ilości wody pod niskim ciśnieniem. Urządzenie pracuje w obiegu zamkniętym, dlatego nie wymaga ono wykonywania przyłącza kanalizacyjnego.

Standardowy model myjni to platforma myjąca i zbiornik retencyjny, w którym dochodzi do separacji zanieczyszczeń. Do usuwania osadu służy przenośnik zgrzebłowy, w który wyposażony jest zbiornik. Przenośnik składa się ze stosowanych w górnictwie części, takich jak łańcuch czy koła. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza przy zwiększonym obciążeniu myjni, ponieważ zapewnia automatyczne usuwanie dużej ilości zanieczyszczeń, a przy tym ma wpływ na większą trwałość urządzenia.

 

myjnia kol i podwozi herkules 19

 

A jak wygląda sam proces mycia?

Otóż, wjazd zabrudzonego pojazdu wykrywany jest przez czujnik w postaci pętli magnetycznej, co umożliwia automatyczne uruchamianie się urządzenia. Pojazd powoli przejeżdża przez pole myjące z dyszami umieszczonymi pod spodem i z boków. W tym czasie podawana jest woda. Jako że urządzenie pracuje w układzie zamkniętym, woda ta jest zawracana i ponownie wykorzystywana. Wypłukane zanieczyszczenia opadają na dno zbiornika umieszczonego pod platformą, a woda, poddawana grawitacyjnemu oczyszczaniu z zanieczyszczeń, jest ponownie kierowana do pomp podających i używana do mycia. Brakującą wodę można automatycznie uzupełniać poprzez użycie zaworu pływakowego.

Z czego składa się myjnia HERKULES?

Przede wszystkim z platformy myjącej. Jest ona w całości cynkowana. Cynkowane są także wszystkie elementy toru jazdy pojazdu, łącznie z najazdami i zjazdami. Aby zabezpieczyć platformę przed uszkodzeniem na wypadek kontaktu z mytym pojazdem, wyposażono ją w burty chroniące przed rozpryskiwaniem wody poza pole mycia. Dolna warstwa burt wykonana jest z blachy o grubości 5 mm. Platforma posiada funkcję skutecznego spłukiwania do wysokości 1,2 – 1,5 m. Warto też wspomnieć o specjalnym systemie dysz wykonanych ze stali nierdzewnej i umocowanych w taki sposób, aby nie uszkodzić opon pojazdu. W większości typów myjni platforma myjąca podzielona jest na dwie sekcje, z których każda zasilana jest przez oddzielną pompę, aby w przypadku awarii jednej z pomp urządzenie mogło dalej pracować. Jeśli chodzi o długość platformy, to jest ona tak zaplanowana, aby podczas przejazdu koło wykonało tyle obrotów, ile potrzeba do dokładnego usunięcia zanieczyszczeń.

Kolejnym elementem wyposażenia myjni jest zbiornik z przenośnikiem zgrzebłowym zanieczyszczeń. Zbiornik wykonano ze stali i pomalowano, aby zabezpieczyć go przed korozją. Podzielono go na dwie lub trzy sekcje, w zależności od typu urządzenia. W sekcji brudnej ma miejsce grawitacyjna separacja zanieczyszczeń stałych, które są usuwane poza zbiornik za pomocą przenośnika zgrzebłowego.

W żadnej myjni nie może zabraknąć pomp. Herkules posiada specjalnie skonstruowane pompy przeznaczone do pracy z wodą zanieczyszczoną zanieczyszczeniami stałymi i zasilające oddzielne sekcje platformy myjącej. Są one zabezpieczone przed przeciążeniem i pracą na sucho. Dziłanie pomp nadzoruje system kontroli oparty o specjalny sterownik.

 

myjnia kol i podwozi herkules 23

 

Myjnie Herkules wyposażone zostały w specjalny system kontroli. Myjnia uruchamia się za pomocą pętli indukcyjnej w momencie wjazdu pojazdu. Cały system sterowania oparty jest na sterowniku EASY firmy Moeller. Użytkownik myjni ma możliwość zmiany konfiguracji pracy urządzenia i przystosowania go do potrzeb danej lokalizacji. Niezwykle praktycznymi rozwiązaniami są: automatyczna diagnostyka oraz licznik cykli pracy.

W wyposażeniu myjni opcjonalnie znaleźć się mogą inne ciekawe propozycje: poprawiający i przyspieszający wytrącanie zanieczyszczeń system flokulacji, niezbędny przy zastosowaniach w przetwórstwie i składaniu odpadów system dezynfekcji, poprawiające płynność ruchu myjni światła sygnalizacyjne jedź/stój (zielone/czerwone), szafa sterownicza, czyli wykonana ze stali nierdzewnej dodatkowa szafka na szafę sterującą, moduł podgrzewania zbiornika – grzałka niskotemperaturowa podgrzewająca wodę w zbiorniku w celu umożliwienia pracy myjni w temperaturze ujemnej ( do -4 stopni C).

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL