Minikoparka, maksi wydajność

 

Marka DEVELON wprowadza na rynek nową jednotonową minikoparkę DX10Z-7 o zeroobrotowej konstrukcji Zero Tail Swing. Główną zaletą maszyny jest znacznie poprawiona wydajność w stosunku do poprzedniego modelu DX10Z.

 

Szerokość maszyny wynosi zaledwie 730 mm przy całkowicie wsuniętych gąsienicach i całkowicie złożonym przednim lemieszu, dzięki czemu swobodnie zmieści się w przeciętnych drzwiach. Jednocześnie, hydraulicznie rozsuwane podwozie sprawia, że DX10Z-7 charakteryzuje się jedną z największych szerokości roboczych w segmencie minikoparek. Po rozsunięciu podwozia szerokość kwadratowego obrysu podwozia koparki wynosi 1100 mm. Aby jeszcze bardziej ułatwić dostęp do miejsca wykonywania robót, minikoparka standardowo wyposażona jest w składane zadaszenie.

 

Dzięki sprawdzonemu silnikowi Kubota D722 o mocy 7,6 kW maszyna ma pod dostatkiem siły przy niskim poziomie drgań i hałasu.

 

Zwiększoną wydajność DX10Z-7 zawdzięcza nowej konstrukcji wysięgnika o długości 1,45 m oraz wydłużonemu ramieniu (z 810 mm do 890 mm). Większ zasięg roboczy w stosunku do modelu DX10Z, a także zwiększona o 21,5% (do 2205 mm) wysokość zrzucania oraz zasięg kopania na poziomie gruntu 3355 mm sprawiają, że maszyną można dokonać naprawdę wielkich rzeczy.

 

DX10Z-7 charakteryzuje się także większą o 30% siłą kopania na łyżce, która wynosi 10,8 kN, oraz większą o 14% siłą kopania na ramieniu wynoszącą 6,3 kN. W połączeniu ze zwiększeniem długości gąsienic na podłożu do 1025 mm zapewnia to znacznie większą stabilność oraz wzrost siły pociągowej o 31%.

 

Zespół roboczy minikoparki DX10Z-7 wykorzystuje rozwiązanie z siłownikiem umieszczonym nad wysięgnikiem, które chroni elementy hydrauliki i zwiększa udźwig. Zespół przedni modelu DX10Z-7 jest zabezpieczony w standardzie osłonami siłowników łyżki, które zapewniają ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami z powodu przypadkowych kolizji na terenie robót. Zoptymalizowane rozmieszczenie węży hydraulicznych wewnątrz konstrukcji wysięgnika zapewnia im dodatkową ochronę, zmniejszając ryzyko uszkodzenia i awarii węży oraz minimalizując przestoje i konieczność przeprowadzania napraw.

 

Mimo kompaktowych rozmiarów nowa minikoparka DX10Z-7 zapewnia doskonałą wygodę operatora i wysoki komfort pracy dzięki wykorzystaniu ergonomicznych rozwiązań, takich jak dostępne w standardzie konsola z systemem obrotowo-uchylnym i chowane pasy bezpieczeństwa. Zarówno prawą, jak i lewą konsolę można obracać o 10 stopni i pochylać o 35 stopni, co zapewnia operatorowi zwiększoną ergonomię pracy. Dla poprawy bezpieczeństwa model DX10Z-7 standardowo wyposażono również w lampę LED zamontowaną na wysięgniku.

 

Szczególnie dużo uwagi poświęcono zapewnieniu możliwości łatwego serwisowania elementów silnika modelu DX10Z-7 przez zastosowanie osłony serwisowej umieszczonej pod fotelem operatora, która otwiera się aż do położenia 65 stopni, zapewniając łatwy dostęp w celu konserwacji elementów silnika.

 

System chłodzący gwarantuje najlepszą w tej klasie wydajność, co ma kluczowe znaczenie podczas pracy w przestrzeniach zamkniętych, w których przepływ powietrza często ograniczony jest do minimum. Zamontowane w minikoparce dmuchawy i chłodnica silnika z falistymi żebrami zapewniają zwiększoną wydajność chłodzenia dzięki stałemu i odpowiednio skierowanemu przepływowi powietrza przez chłodnicę. Dmuchawy generują stosunkowo niewielki hałas i drgania oraz są łatwe w czyszczeniu.

 

Źródło: materiały prasowe DEVELON

Fot.: materiały prasowe DEVELON

Opracowanie: redakcja

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL