Progi zwalniające na drodze budowlanki

Polska oczekuje na fundusze europejskie z nowej perspektywy i Krajowego Planu Odbudowy. Jednocześnie przygotowywane są wielkie projekty infrastrukturalne: Centralny Port Komunikacyjny, koleje dużych prędkości, elektrownia jądrowa czy infrastruktura związana z bezpieczeństwem. Firmy budowlane czekają na harmonogram prac, by przygotować się na nadchodzące wyzwania.

 

Wśród wielkoformatowych projektów wyróżnia się narodowy program odstraszania i obrony Tarcza Wschód - największa od 1945 roku operacja umacniania około 700 kilometrów wschodniej granicy, włączając 400 kilometrowy odcinek z Białorusią. Koniec realizacji zaplanowano na 2028 rok, a wartość inwestycji to co najmniej 10 miliardów złotych.

 

Środki z Unii są już zapewnione, ale wiele inwestycji przechodzi ponowną weryfikację przez nowy rząd - na przykład CPK i projekty w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Już w pierwszych tygodniach audytu wyszły na jaw między innymi błędy w dokumentacji o łącznej wartości kilku miliardów złotych. Firmy budowlane chciałyby tymczasem usłyszeć konkrety. Pozostałe kraje UE korzystają ze środków z Krajowych Planów Odbudowy od ponad dwóch lat, u nas proces dopiero się zaczyna.

 

Najbardziej niecierpliwe są firmy związane z kolejnictwem. W tym wypadku realizacja projektów jest mocno powiązana z dostępnością środków z UE, a opóźnienia powodują problemy w postaci braku kontraktów i kłopotów finansowych spółek realizujących inwestycje, a także producentów taboru, materiałów i wyrobów potrzebnych do ich zakończenia.

 

Ale termin wydatkowania środków z KPO może nie być jedyną przeszkodą w realizacji inwestycji. Kolejną barierą może się okazać brak rąk do pracy i nagły skok popytu na usługi i materiały, co z kolei doprowadzi do kolejnego wzrostu cen.

 

Specjaliści są zdania, że Polsce potrzebny jest program popularyzacji zawodów praktycznych, związanych z budownictwem drogowym czy kolejowym. Potrzebna jest też zmiana polityki migracyjnej, bo po rozpoczęciu realizacji projektów będzie potrzebne mnóstwo rąk do pracy. Wielu obywateli Ukrainy wyjechało po rozpoczęciu wojny, znaczna część nigdy nie wróci do pracy w Polsce.

 

Źródło: bankier.pl

Fot.: Ricardo Gomez Angel

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL