Beton twardy... jak homar?

Naukowcy z Uniwersytetu RMIT w Australii przeprowadzili dość niecodzienne badania. Postanowili wykorzystać wzorce naturalnej budowy skorup homarów do stworzenia bardziej wytrzymałych projektów druku 3D. Jak się okazało, spiralne struktury znajdowane w twardych tkankach wodnych zwierząt przeniesione do technologii przyrostowej spowodowały znaczne zwiększenie wytrzymałości drukowanego betonu, a także dały możliwość ukierunkowania i skupienia jego twardości w konkretnych miejscach.

 

Zespół naukowców połączył spiralne wzorce ze specjalną mieszanką betonu wzmocnioną stalowymi włóknami, a uzyskany w ten sposób materiał był znacznie mocniejszy od tradycyjnego betonu.

 

Badania pokazują, jak różne sposoby drukowania betonu wpływają na jego właściwości techniczne, a także na wartość wzorców czerpanych z przyrody. Od dawna wiadomo, że skorupy homarów i im podobnych zwierząt wyewoluowały tak, by wytrzymywać duże obciążenia - a proces ewolucyjny trwa od milionów lat. Kopiowanie go do tworzenia materiałów wydaje się uzasadnionym krokiem.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL