Starożytne cuda inżynierii wodnej

Obecne urządzenia wodne są często oparte na wynalazkach naszych starożytnych przodków. Nasza zależność od wody doprowadziła inżynierów do naprawdę niesamowitych odkryć.

 

Nazca Puquios

 

W VII wiecznym Peru tworzono studnie - było to koniecznością ponieważ woda gruntowa to jedyne stałe źródło w tamtych rejonach. Ale to nie wszystko - utrzymywano tam podziemny system tuneli, które przekierowywało wodę do suchych regionów. Co więcej, spiralna budowa studni powodowała, że wiatr przepychał życiodajny surowiec wgłąb systemu.

 

mohenjo daro great bath 1024x1024

 

Zaginione miasto Mohenjo - Daro

 

W obecnym Pakistanie, ale w latach 2600 - 1900 p.n.e. dorzecze Indusu było zabudowane - stało tam miasto Mohenjo - Daro. Jako jedno z największych kompleksów zabudowań z czasów starożytnych, było bardzo zaawansowane. Posiadało publiczne baseny kąpielowe, studnie oraz domową kanalizację. Skomplikowany system kanałów zadziwia do dziś.

 

Archimedes screw

 

Śruba Archimedesa

 

Jedno z największych odkryć ludzkości jest przypisywane Archimedesowi, który żył w III wieku p.n.e.. Dowody świadczą, że podobnych urządzeń używano już wiele lat wcześniej, ale nazwa "śruba Archimedesa" przyglęła do urządzenia już na stałe. Do dziś używamy tej technologii do przenoszenia cieczy dowolnej lepkości w pionie.

 

Aqueduct of Segovia 02 1024x717

 

Rzymskie akwedukty

 

Lista cudów hydrotechniki nie mogłaby się obyć bez akweduktów. Po 2000 lat od zbudowania, te monumentalne konstrukcje wciąż stoją. W czasach świetności zapewniały czystą wodę mieszkańcom Rzymu.

 

noria water wheel

 

Noria

 

Jest to jedno z najwcześniej używanych urządzeń do unoszenia wody ponad jej naturalny poziom. Obrotowe koło służyło do nawadniania pól uprawnych. Najwcześniejsze wzmianki na temat Norii znajdują się w indyjskich tekstach z 350 roku p.n.e.

 

Rice Terraces Banaue

 

Ryżowe tarasy

 

Na zboczu góry Ifugao do dziś znajdują się wykonane ludzkimi rękami tarasy zalewowe. Filipińczycy zapewnili w ten sposób platformy, na których możliwa była hodowla ryżu. Dzięki nim można było wykarmić lokalną populację. Woda w tarasach pochodzi z lasów deszczowych znajdujących się nad nimi.

 

Sakia water wheel 1024x691

 

Koło wodne Sakia

 

Łatwa do pomylenia z Norią, Sakia była poruszana przez siłę dostarczoną z zewnątrz - najczęściej przez zwierzęta. Służyła do wynoszenia wody ponad jej naturalny poziom, dzięki pojemnikom zainstalowanym na kole.

 

Herons Fountain 988x1024

 

Fontanna Herona

 

Takie urządzenie wzbudzało podziw i niedowierzanie w Egipcie, w I wieku naszej ery. Dzięki ciśnieniu powietrza i grawitacji uzyskiwano efekt fontanny, co doskonale widać na obrazku powyżej.

 

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL