Głowa pod ochroną - przegląd kasków

Na łamach Robocze NEWS ukazał się niedawno przegląd kasków budowlanych wraz z wyjaśnieniem znaczenia ich kolorów i orientacyjnymi cenami.

 

Obowiązek noszenia kasku na placu budowy określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy (§ 4 ust. 1 i 2), a także rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej (26 września 1997 roku) dotyczące ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy panujących podczas wykonywania robót budowlanych.

 

Zgodnie z przepisami pracownicy powinni mieć na głowach kaski ochronne wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko wystąpienia urazów głowy. W rozporządzeniu z 1997 r. znajdziemy wypis wszystkich stanowisk pracy wymagających ochrony w postaci kasku, niemniej lista ta nie jest zamknięta. Jeśli warunki panujące na terenie zakładu pracy tego wymagają, pracodawca powinien poinformować o tym pracowników i zapewnić im kaski.

 

Miejscem, w którym nie trzeba nosić kasku (ani kamizelki) jest zamknięta kabina maszyny. Pamiętajmy jednak, że operator powinien założyć te środki ochrony osobistej opuszczając kabinę.

 

[...]

 

Przy kupnie kasków ochronnych powinniśmy się kierować przede wszystkim tym, czy zapewniają one odpowiedni poziom ochrony, są wygodne i wytrzymałe.

 

Wytrzymałość kasku zapewnia przede wszystkim odpowiednie tworzywo, z jakiego go wykonano, ale również odpowiednia konstrukcja. Siłę uderzenia absorbuje często układ rowków czy żłobień, w równym stopniu co sam materiał z jakiego kask jest zbudowany.

 

W większości wypadków odpowiednie parametry kasku poświadcza norma EN-397 „Przemysłowy hełm ochronny“, zgodnie z którą na każdym egzemplarzu trwale wytłoczony lub inaczej umieszczony jest numer indentyfikacyjny, rok i miesiąc produkcji, nazwa lub znak producenta, rodzaj tworzywa i zakres rozmiarów.

 

Dodatkowo na kasku znaleźć można oznaczenia takie jak:

 

-30: kask zdatny do użycia w niskich temperaturach

440Vac: kask z izolacją elektryczną

LD: kask odporny na nacisk boczny

MM: kask chroniący przed odpryskami gorącego metalu.

 

Dobry kask będzie dopasowany do głowy pracownika, a jego więźba nie będzie uwierać ani w inny sposób zniechęcać do noszenia. Pasek powinien mieć możliwość regulacji, by dostosować kask do każdego rozmiaru i kształtu głowy.

 

Wybierając powinno się też zwrócić uwagę na dostępność gniazd czy uchwytów na ewentualne dodatkowe środki ochrony. Mowa tu o ochronie słuchu, wzroku, możliwości zamontowania kołnierza osłaniającego kark, czy lampy czołówki. Jeśli którekolwiek z tych akcesoriów będą przydatne, to powinniśmy mieć możliwość zamontowania ich na kasku.

 

Ceny i wyposażenie kasków ochronnych mogą się znacznie wahać w zależności od przeznaczenia, choć standardowe modele nie przekraczają 100 złotych. Poza wyrobami specjalistycznymi, między modelami rozmaitych producentów w gruncie rzeczy nie ma większych różnic.

 

2

 

Kask ochronny JSP EVO 2

Wykonany z tworzywa HDPE kask odporny na odpryski stopionego metalu. Dostępny w różnych kolorach, z daszkiem. Szerokie paski więźby zapewniają wygodę i stabilność noszenia. Dodatkowy komfort zapewnia napotnik zamontowany na pasie głównym, wchłaniający pot z czoła pracownika. Dopasowanie do głowy odbywa się w dwóch płaszczyznach.

Cena: około 42 zł

Dostępny w: sklepzbhp.pl

 

Climax Curro do pracy na wysokości

Kask oferujący klasę 0 izolacji elektrycznej, wykonany z materiału ABS, z więźbą regulowaną przy pomocy pokrętła. Mocowanie do głowy i niewielki daszek są dostosowane do prac na wysokości.

Cena: około 90 zł

Dostępny: rockhunters.pl

 

Kask ochronny 3M G3000

Kask wykonany ze wzmocnionego tworzywa ABS, odporny na odpryski gorącego metalu i wyposażony w sensor 3M Uvicator wskazujący stopień zużycia kasku. Zdatny do stosowania w niskich temperaturach, wentylowany, z regulacją wysokości i obwodu więźby.

Cena: około 108 zł

Dostępny: sklepzbhp.pl

 

Secra II do pracy w łuku elektrycznym

Kask wyposażony w specjalny wizjer, przeznaczony dla osób pracujących w środowiksu zagrożenia porażeniem łukiem elektrycznym. Zgodnie z informacją producenta chroni przed porażeniem w klasie 2: 1000 V prądu zmiennego lub 1500 V prądustałego. Zdatny do pracy w temperaturze od -40º do 60º Celsjusza

Cena: około 1640 zł

Dostępny: efektbhp.pl

 

Przeglądy rozmaitych artykułów związanych z branżą budowlaną, a także mnóstwo ciekawych autorskich artykułów i nowości ze świata maszyn i budowlanki znajdziecie na łamach Robocze NEWS. Zachęcamy do prenumerowania czasopisma w wersji cyfrowej lub papierowej!

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL