Wypadek na budowie: istotna kwestia balansu

 

Dwie wywrotki dostarczały materiał pod nasyp przy budowie autostrady. Jeden z kierowców, myśląc, że jego ładunek jest już całkiem wysypany, ruszył naprzód, przewracając się na sąsiadujący pojazd. Człowiek w kabinie przygniecionego pojazdu odniósł poważne obrażenia - uraz pleców i liczne złamania.

 

Dochodzenie w sprawie tego wypadku wykazało, że przyczyną całej sytuacji był źle wyważony ładunek w przewróconym samochodzie. Kiedy kierowca ruszył, ciężar ładunku w podniesionej skrzyni przeważył, co doprowadziło do tragedii. Tego rodzaju wypadki, szczególnie na nierównym i niepewnym podłożu, zdarzają się często. Dobrze jest zredukować ryzyko ich wystąpienia przez wzięcie pod uwagę szeregu czynników.

 

 

Kiedy skrzynia jest podniesiona, bardzo łatwo o wywrotkę - środek ciężkości przenosi się z okolic ramy pojazdu na wysoko położone miejsce ładunkowe. Dlatego należy unikać zatrzymywania się obok siebie, tak jakby zasięg padania przewracającej się ciężarówki stanowił strefę niebezpieczną. Nigdy nie należy zrzucać ładunku, kiedy inne pojazdy lub ludzie znajdują się w pobliżu. Równie istotny jest charakter gruntu, szczególnie, kiedy pozbywamy się materiału o wysokiej kleistości, który prawdopodobnie zostanie w skrzyni. Kierowca powinien się upewnić, że stoi na równym podłożu, kiedy zaczyna opróżnianie skrzyni. Nie należy pozostawiać materiału w skrzyni na noc, kiedy spodziewamy się mrozów, ponieważ zamarzanie może doprowadzić do przyklejenia się ładunku.

 

Przed rozpoczęciem zrzutu dobrze jest przejść się dookoła samochodu i sprawdzić, czy wszystkie opony są odpowiednio napompowane. W miarę możliwości powinno się także sprawdzić zawieszenie. Pierwsze kroki w stronę bezpieczeństwa podejmuje się jednak jeszcze na etapie załadunku: materiał powinien być równomiernie rozłożony w skrzyni. Kiedy wydarzył się opisywany wypadek, urobek w przewróconej ciężarówce nie był wyrównany.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL