Bezemisyjny pojazd IVECO

 

21 września w Hanowerze zaprezentowany został najnowszy pojazd IVECO Daily - to koncepcja maszyny do transportu na dalekie dystanse, której główną zaletą jest całkowity brak emisji.

Jak tego dokonano? Ciężarówka napędzana jest skroplonym gazem ziemnym (LNG) i biometanem. Paliwo jest przechowywane w zbiornikach konformalnych. Maszyna ma także doskonałą aerodynamikę i system odzysku ciepła odpadowego - to wszystko daje zasięg nawet 2200 km i całkowity brak CO2 w gazach wydechowych.

 

Do koncepcji dodano także system zautomatyzowanego prowadzenia, dzięki czemu planowane jest znaczne ograniczenie liczby wypadków. Kierowca ma zmienić się w pokładowego operatora logistyki.

 

Kabinę przeprojektowano całkowicie - pozbawiono ją ograniczeń wynikających z dotychczasowych standardów. Teraz pełni ona rolę wielofunkcyjnego pomieszczenia, które można łatwo dopasować do rozmaitych potrzeb - od prowadzenia do pracy biurowej.

 

IVECO Z TRUCK IAA 2016 5

 

Podsumowując, w projekcie znalazło się aż 29 nowych patentów. Jak mówił Pierre Lahutte, „Stoimy przed rewolucją zapoczątkowaną troską o środowisko naturalne, gospodarkę oraz bezpieczeństwo osób korzystających z pojazdów oraz znajdujących się w ich otoczeniu. Skupiając się na naszych wartościach: zrównoważonym rozwoju, całkowitym koszcie posiadania, technologii oraz współpracy biznesowej z naszymi klientami firma IVECO nieustannie podejmuje wysiłki na rzecz zmniejszenia oddziaływania naszych pojazdów na środowisko, wykorzystując do tego alternatywne paliwa, takie jak biogaz, a także umieszczając kierowcę oraz klienta w centrum uwagi naszej technologii i rozwoju. Dzięki ciężarówce IVECO Z TRUCK i jej 29 patentom określamy, dokąd nasze wysiłki mogą nas doprowadzić w przyszłości: naszym celem jest pojazd z ludzką twarzą, zaprojektowany w celu wygodnego i bezpiecznego połączenia pracy i wypoczynku kierowcy, każdorazowo dostosowujący się do jego potrzeb. Definiujemy przyszłość w pełni zrównoważonego transportu długodystansowego – pojazd charakteryzujący się zerowym oddziaływaniem na środowisko, zerowymi emisjami i zerową liczbą wypadków.”

 

IVECO Z TRUCK IAA 2016 2

 

Najnowszy pojazd IVECO wykorzystuje wiele pomysłów, które firma przedstawiła już wcześniej w roku 2014, na targach motoryzacyjnych IAA w pojeździe IVECO Vision. Dziś możemy już za to cieszyć się nowym IVECO Truck, czyli ciężarówką zasilaną skroplonym gazem ziemnym, w której spalanie ograniczono o 33% i znacznie zmniejszono emisję CO2. Silnik napędzający IVECO Truck dysponuje nawet 460 KM i momentem obrotowym 2000 Nm, a w parze funkcjonuje 16-biegowa skrzynia automatyczna z systemem Powershift.

 

Wraz z IVECO Truck do użytku wszedł szereg nowych technologii: wykorzystane są nowoczesne opony, zbiorniki paliwa, oleje i system odzyskiwania ciepła odpadowego. Tu również zaszły zmiany w budowie przestrzeni dla kierowcy, który w przyszłości ma mniej czasu na prowadzenie, zamiast tego częściej zajmując się pracami biurowymi. Tylna ściana kabiny jest przesuwana, dzięki czemu z kabiny można łatwo zrobić funkcjonalny pokój podróżny.

 

Jak widać, IVECO ambitnie i aktywnie podchodzi do przyszłości w transporcie dalekodystansowym. Prawdopodobnie już wkrótce praca kierowcy będzie wyglądała zupełnie inaczej niż dotychczas.

Najbliższe wydarzenie

  • eRobocze SHOW Lotnisko Krzywa 3.10.2020 informacja prasowa     To było najciekawsze wydarzenie w branży maszyn roboczych w Polsce w tym roku – pokazy i testy maszyn oraz zawody Polskiej Ligi Operatorów.     8 edycja eRobocze SHOW na Lotnisku Krzywa odbyła się 3 października 2020 r. Pogoda dopisała. Przybyło bardzo dużo zwiedzających. Dzień upłynął w świetnej…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL