Dalekosiężny elektryczny autobus

 

Nowoczesny autobus elektryczny ma imponujący zasięg 560 km na jednym ładowaniu. To efekt projektu o nazwie Proterra, a pojazd nosi imię Catalyst E2 Series. Pokazano go po raz pierwszy na corocznym spotkaniu w Amerykańskim Stowarzyszeniu Transportu Publicznego w Los Angeles, w zeszłym tygodniu.

 

Bateria autobusu może przechować do 660 kWh - dla porównania, elektryczny samochód pasażerski marki Chevrolet posiada baterię o pojemności 60 kWh, a Tesla Model S - 100 kWh. Taki pojazd jest jednocześnie pierwszym, który sprostał wyzwaniu - jest elektrycznym środkiem transportu publicznego, który może poruszać się na każdej drodze tranzytowej w USA bez ryzyka braku energii.

 

W przypadku autobusów problem infrastruktury ładowania jest mniejszy, niż przy samochodach osobowych - poruszają się po z góry określonych trasach i doskonale wiadomo, gdzie będą się zatrzymywać na noc. Ładowanie E2 zajmuje około 3 - 5 godzin, więc po dniu pracy i kilkugodzinnym "odpoczynku" może znów ruszać w drogę.

 

Zgodnie z szacunkami Proterra, sprzedaż autobusów elektrycznych wzrośnie o 220% w roku 2017, więc producent planuje dwukrotnie większą produkcję. Do dziś sprzedano już ponad 312 pojazdów tego rodzaju w 35 różnych miastach, uniwersytetach i firmach transportowych. Szacuje się, że dzięki ich pracy nie spalono około 2 miliony litrów paliwa i wyeliminowano emisję spalin rzędu 5 milionów kilogramów związków węgla.

Najbliższe wydarzenie

  • eRobocze SHOW Lotnisko Krzywa 3.10.2020 informacja prasowa     To było najciekawsze wydarzenie w branży maszyn roboczych w Polsce w tym roku – pokazy i testy maszyn oraz zawody Polskiej Ligi Operatorów.     8 edycja eRobocze SHOW na Lotnisku Krzywa odbyła się 3 października 2020 r. Pogoda dopisała. Przybyło bardzo dużo zwiedzających. Dzień upłynął w świetnej…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL