BARTOSZ POGOCKI – OPERATOR NA TERENIE ARCHEOLOGICZNYM

Badania archeologiczne nie rozpoczną się bez jego fachowej pracy. To on jako pierwszy wjeżdża na teren prac i przygotowuje go archeologom do dalszych działań. Bartosz Pogocki tylko nam zdradził kulisy pracy operatora koparki na terenie badań archeologicznych.

Jego praca polega przede wszystkim na odhumusowaniu terenu, czyli zdjęciu pierwszej warstwy ziemi. W ten sposób Bartosz przygotowuje teren do prac archeologicznych. Wydaje się banalne? Otóż nic bardziej mylnego! Jego praca jest dużo bardziej wymagająca od pracy operatora maszyn na budowach. Precyzja na 200 procent, uwaga i skupienie na 1000 procent!

Dlaczego tak się dzieje? Na placu budowy operator pracuje na swojej maszynie sam. Natomiast w przypadku prac archeologicznych wraz z operatorem na placu wykopalisk stale znajdują się ludzie, którzy podążają za koparką i przemieszczają się po obszarze pracy. Operowanie koparką przy badaniach archeologicznych wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i nieustannym skupieniem oraz obserwowaniem całego otoczenia. Współpraca z ludźmi jest tu codziennością, z czym zwykły operator nie ma do czynienia.bartosz pogocki6

Bartosz Pogocki musi być w swojej pracy prawdziwym profesjonalistą, a precyzja operatora maszyny na terenie archeologicznym nabiera nowego znaczenia. – Teren, który przygotowuję pod badania wymaga absolutnie gładkiej powierzchni podłoża. W zależności od rodzaju podłoża jego przygotowanie może trwać nawet pół roku – wyjaśnia Bartosz Pogocki.

Przy wykopach archeologicznych Bartosz pracuje na koparkach kołowych Liebherr 904 lub 316. Są bardzo praktyczne i ułatwiają przemieszczanie się po drogach, a tego wymaga ta praca. Przy tego typu wykopach koparka musi być wyposażona w łyżkę skarpową. Jest przystosowana do pracy w ciężkich warunkach, a z takimi stale spotyka się operator.

Bartosz na prace archeologiczne wyjeżdża kilka razy w roku. - Czasami zdarza się też, że jedno badanie trwa około jednego roku. Jako operator koparki przy pracach archeologicznych pracuję od czterech lat – mówi Bartosz. Swoją przygodę operatora maszyn rozpoczął w 2009 roku, kiedy zrobił pierwszy kurs na koparko-ładowarkę. Na stałe z zawodem związał się 2013 roku i nie wyobraża sobie innego zajęcia. – Jest to praca wciągająca i bardzo ciekawa, choć należy do tych zdecydowanie trudnych i wymagających – przyznaje Bartosz. - Podczas prac na terenie badań archeologicznych można podziwiać pracę naukowców oraz ich odkrycia. To niezwykle fascynujące! - podkreśla operator.

Jako operator maszyn Bartosz Pogocki posiada uprawnienia na wszystkie typy koparko-ładowarek, koparek i ładowarek, a także prawo jazdy kat. C oraz na przewóz osób. Obecnie pracuje w firmie P.W. Tabor Bogdan Janeczek.

Stowarzyszenie

  • Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator
    Stowarzyszenie operatorów maszyn roboczych operator         Szanowni Państwo,   powołane w 2014 roku Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR realizuje cele polegające na promocji i dbaniu o wizerunek operatora, promowaniu zawodu, integracji środowiska operatorów, ośrodków szkolenia oraz producentów i dystrybutorów maszyn roboczych. Stowarzyszenie obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Bieżące informacje na temat stowarzyszenia…

Najbliższe wydarzenie

  •   Maszyny znanej marki będą sprzedawane w Serbii. Kontrakt z West Balkans Machinery został podpisany w styczniu - obejmuje pełną gamę koparek mini, średnich i dużych, a także wywrotek sztywnoramowych, ładowarek kołowych ZW oraz żurawi gąsienicowych Sumitomo.   West Balkans Machinery specjalizuje się w zapewnianiu maszyn dla górnictwa, do kamieniołomów…
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015
Projekt i wykonanie SYLOGIC.PL